اطلاعات کلی

جمهوری فنلاند کشوری است در منطقه اسکاندیناوی در شمال اروپا. این کشور 5/5 میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن هلسینکی است. حدود یک میلیون نفر از جمعیت کشور در منطقه کلان‌شهری هلسینکی زندگی می‌کنند. واحد پول این کشور یورو است. فنلاند هرساله یکی از کشورهایی است که در صدر جدول کیفیت بالای زندگی در جهان قرار می‌گیرد.

 تاریخچه:

       اعقاب ساکنین فعلی فنلاند یعنی فین‌ها در اواخر قرن اول و اوایل قرن دوم میلادی مهاجرت خود را از ساحل جنوبی خلیج فنلاند، به سوی این منطقه آغاز کردند. تا آن زمان فنلاند تقریبا غیرمسکونی بود و فقط قوم لاپ در آن بصورت پراکنده زندگی می کردند. پس از ورود فینها،‌ لاپ‌ها به سمت شمال رفتند. در قرن دوازدهم فنلاندی‌ها برای حفظ خود در مقابل دشمنان خویش بخصوص روس‌ها، از سوئد طلب کمک کردند و بدین گونه فنلاند به تصرف سوئد درآمد. سوئد در نبرد با روسیه در سال 1809 میلادی فنلاند را به آلکساندر اول تزار روسیه واگذار کرد. درسال 1907 مردم فنلاند دارای مجلس قانونگذاری و حق رأی شدند. با روی کار آمدن بلشویک‌ها در روسیه در سال 1917، پارلمان فنلاند استقلال این کشور را اعلام کرد با اعلام استقلال، فنلاند دچار جنگ داخلی بین سرخ های کمونیست و طرفدار شوروی و سفیدهای ملی گرا شد که در نهایت با پیروزی سفیدها به پایان رسید و شوروی هم در سال 1920 رژیم جدید را به رسمیت شناخت. پس از جنگ جهانی دوم این کشور بدلیل همکاری با آلمانها در حمله به شوروی مجبور شد تا به این کشور غرامت بپردازد و این وضعیت تا فروپاشی شوروی ادامه داشت. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق در اوایل دهه 1990 میلادی، اقتصاد فنلاند به علت پایان یافتن داد و ستد تجاری با اتحاد جماهیر شوروی سابق دچار بحران شد. در آن زمان بسیاری از شرکتها ورشکسته شدند و در نتیجه آن بسیاری از مردم مشاغل خود را از دست دادند. پس از اتمام بحران اقتصادی، صنایع بسیاری با فناوری بالا و مشاغل زیادی ایجاد شد. به تدریج افراد بیشتری در زمینه مشاغل خدماتی مختلف استخدام شدند. در دهه 1990 به تدریج افراد بیشتری از کشورهای دیگر شروع به مهاجرت به فنلاند کردند. پناهندگان از بسیاری کشورها و همچنین افرادی فنلاندی تبار نیز از اتحاد جماهیر شوروی سابق به فنلاند آمدند. همچنین بسیاری از افراد بدلایل تحصیلی، کاری و یا خانوادگی، به فنلاند مهاجرت کردند. کشور فنلاند در سال 1995 میلادی به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. در سال 2002 میلادی، فنلاند در زمره اولین کشورهای عضو اتحادیه اروپا بود که شروع به استفاده از یورو، واحد پول مشترک اتحادیه اروپا کرد و از واحد پول خود (مارکا) صرف نظر نمود.

      دو زبان فنلاندی و سوئدی در این کشور رسمیت دارند. ۸۹٫۳۳ درصد از مردم کشور، فنلاندی‌ زبان هستند و زبان سوئدی در چند منطقه ساحلی در غرب، جنوب و منطقه خودگردان اُلند صحبت می‌شود. در فنلاند، زبان انگلیسی در بسیاری از جاها صحبت می‌شود و در اجتماعات تجاری برخی از شرکت‌ها زبان اصلی محسوب می‌شود. حدود ۷۸درصد از مردم این کشور پیرو آیین لوتری از دین مسیحیت هستند و ۲۰درصد نیز مذهبی ندارند. از نظر مساحت، فنلاند هشتمین کشور در اروپا و پس از جمهوری کنگو شصت و پنجمین کشور در جهان است. فنلاند از نظر جمعیت کم‌تراکُم‌ترین کشور در اتحادیه اروپا به‌شمار می‌آید.

جغرافیا

     فنلاند از شمال با نروژ، از شرق با روسیه، از غرب با سوئد همسایه ‌است. خلیج بوتنی در غرب، خلیج فنلاند در جنوب و دریای بالتیک در جنوب غربی آن قرار دارد. فنلاند سرزمینی است پَست، مشتمل بر چندین دریاچه (معروف به کشور هزار دریاچه با پوشش ۱۰درصد از مساحت کل کشور) و ۸۶درصد کشور پوشیده از جنگل‌های توندرا و تایگا است. رشته کوه‌های آن اغلب در نیمه شمالی واقع شده‌اند. بزرگ‌ترین دریاچه فنلاند سایمای بزرگ نام دارد که ۴۳۷۷کیلومتر مربع مساحت آن است. بلندترین رود فنلاند نیز کمی یوکی با ۴۸۳کیلومتر طول است. این کشور ۲۰۰۰۰جزیره با وسعتی بیش از ۱۰۰۰۰۰کیلومتر مربع دارد. تابستان فنلاند بسیار درخشنده و گرم و کوتاه و زمستان آن بسیار تاریک، سرد و بسیار بلند است. قرار داشتن یک سوم از خاک فنلاند در بالای مدار شمالگان، این کشور را پس از ایسلند، به شمالی‌ترین کشور جهان مبدل ساخته‌است. در لاپلند در شمال فنلاند به مدت دو ماه تمام در زمستان خورشید طلوع نمی‌کند و در تابستان نیز دو ماه غروب آفتاب وجود ندارد.

مذاکره با فنلاندى ها

    فنلاندی‌ها برای کلام ارزش بالایی قائل هستند که می‌توان بازتاب آن را در کم‌گویی و اجتناب آنان از صحبت‌های پیش پا افتاده و غیرضروری مشاهده کرد. آنها شنوندگان بهتری هستند تا صحبت کننده. این باور که فنلاندی‌ها مردمانی تودار و کم حرف هستند مربوط به گذشته است. با این همه، کلام برای فنلاندیها امری جدی محسوب می‌شود و حرف مردم نیز برایشان مهم است. در ضرب المثل فنلاندی آمده است که "گاو را از شاخش بشناس و مرد را از کلامش". یک فنلاندی آنچه را که می‌گوید به دقت در نظر می‌گیرد و از دیگران هم توقع چنین رفتاری را دارد. او به تعهدات کلامی و وعده‌های لازم الاجرا متعهد است. ملاقات کنندگان باید به خاطر بسپارند که در یک گفتگوی بسیار اتفاقی مانند این که "باید یک وقت با هم ناهاری بخوریم" گفتگویی جدی تلقی می‌شود و فراموش کردن آن می‌تواند باعث ناراحتی شود.

     فنلاندی‌ها به ندرت با غریبه‌ای وارد صحبت می‌شوند مگر انگیزه‌ای ناگهانی باعث این کار شود. همان طور که خارجی‌ها اغلب متوجه می‌شوند، فنلاندی‌ها در مترو، اتوبوس برقی و اتوبوس به طور عجیبی ساکت‌اند. آنها هم مانند همه افراد در هر جای دنیا هنگامی که در آسانسور هستند معذب می‌شوند. فنلاندی‌ها شنونده‌های خوبی هستند و به میان پریدن صحبت دیگران را بی‌نزاکتی می‌دانند. فنلاندی‌ها هنگامی که صحبتی متوقف می‌شود عصبی نمی‌شوند زیرا از نظر آنها سکوت بخشی از ارتباط است. فنلاندی‌ها معمولا هنگام صحبت به زبان مادری‌شان هم با طمانینه صحبت می‌کنند. سرعت خواندن خبر در تلویزیون فنلاند برای بسیاری از خارجی‌ها خنده‌دار به نظر می‌آید و با وجودی که بسیاری از فنلاندی‌ها به زبان‌های خارجی بسیاری تسلط دارند با این حال هنگام صحبت به این زبان‌ها جانب احتیاط را حفظ می‌کنند. با این وصف، فنلاندی‌ها هنگامی که موقعیت درست باشد، سلیس و پر نیرو صحبت می‌کنند. فنلاندی‌ها هنگامی که با غریبه‌ای تا حدی خوب آشنا می‌شوند، حاضرند از هر دری صحبت کنند و گفتگو در مورد مذهب و سیاست دیگر برایشان تابو نخواهد بود. فنلاندی‌ها یکی از پیشتازان جهان در مطالعه کتاب و روزنامه و استفاده از کتابخانه هستند و از این رو یک فرد فنلاندی معمولی نسبت به آنچه که در فنلاند و یا هر کجای دنیا می‌گذرد آگاه است.

وقت شناسی

     فنلاندی‌ها بسیار وقت‌شناس و به نوعی اسیر زمان هستند. درست مانند هر کشور دیگری، آن دسته که دارای شغل‌های سخت هستند، برنامه کاری بسیار فشرده‌ای دارند و از دست دادن یک وقت ملاقات باعث اضطراب و دلواپسی آنها می‌شود. وقت‌های از قبل تعیین شده کاملا با وسواس و دقت در حد دقیقه رعایت می‌شود و اگر کسی بیش از پانزده دقیقه دیر سر قرار حاضر شود بی‌نزاکتی محسوب می‌شود و نیاز به عذرخواهی و یا توضیح دارد.

سطح قیمت ها در فنلاند

    سطح قیمت ها در فنلاند بالاست. مثلاً قیمت غذا و خیلی خدمات در فنلاند بالاتر از میانگین قیمت ها در اروپا می باشد. هزینه زندگی بسیار متفاوت است. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ خیلی گرانتر از مناطق کوچک است.
حمل و نقل عمومی

     حمل و نقل عمومی در فنلاند به خوبی کار می کند. تقریباً به همه مناطق فنلاند می توان با قطار و اتوبوس مسافرت نمود. به خیلی از شهرها می توان با هواپیما نیز مسافرت نمود. در شهرهای بزرگ و حومه آنها حمل و نقل عمومی منطقه ای که به خوبی کار می کند نیز وجود دارد. حمل و نقل عمومی منطقه ای معمولاً با اتوبوس کار می کند.