اطلاعات کلی

معرفی کشور استونی
 اطلاعات کلی و موقعیت جغرافیایی
جمهوری استونی( Republic of Estonia) کشوری است واقع در شمال اروپا وشرق دریای بالتیک  با 45227 کیلومتر مربع مساحت؛ از شمال با خلیج فنلاند؛ از شرق با روسیه ؛ از غرب با دریای بالتیک و از جنوب با لتونی همسایه می باشد.
جمعیت این کشور در حدود440/1 میلیون نفر و معادل 31 نفردر هر کیلومتر مربع برآورد شده است.1/65 در صد از جمعیت این کشور را  استونیایی  ؛ 1/28 در صد را  روسی ؛ 5/2 در صد اوکراینی ؛5/1درصد  بلاروسی ؛ 1در صد فنلاندی و 8/1 درصد سایر ملیت ها تشکیل می دهند.
69 در صد مردم در نقاط شهری و31 در صد در نواحی روستایی زندگی می کنند.
استونی از آب و هوای مرطوب و خنک برخوردار است.دمای هوا در زمستان گاهیبه 32 درجه زیر صفر می رسد. این در حالی است که در فصول گرم بندرت دما از سی درجه سانتیگراد تجاوز می نماید.
پایتخت استونی شهر تالین با جمعیت 408 هزار نفر می باشد.این شهر حدود 2/159 کیلومتر مربع مساحت دارد و شهری بندریست ودر شمال این کشور در نزدیکی خلیج فنلاند واقع شده است.این شهر که به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2011 نیز معرفی شده بود در فهرست آثار جهانی یونسکو قرار داشته و جزء ده شهر برتر دیجیتال دنیا می باشد در گذشته نام این شهر کلون بوده است و شریف ادریسی مورخ مسلمان در آثار خود به این شهر اشاراتی نموده و آن را مانند قلعه کوچکی توصیف نموده است.واژه امروزی تالین در زبان استونیایی معنی قلعه دانمارکی می دهد.
شهر های اصلی استونی عبارتند از : تارتو با 101 هزار نفر و ناروا با 73 هزار نفر.
80 در صد مردم استونی دارای مذهب پروتستان و بقیه ارتدوکس و کاتولیک می باشند.زبان رسمی استونیایی و روز ملی آن کشور 24 فوریه می باشد.